Budislavské pověsti

Budislavské pověsti – opsáno z nalezené knihy pocházející dle zápisů, které v ní jsou provedeny, z předválečných let(první světová válka). Proto údaje o místě kde se nachází mlýnský kámen jsou upřesněny za uvedenou pověstí.

O „Mlýnském kameni “

Zdejší lesy jsou široko daleko známy četnými malebnými zákoutími, která podmaní si mysl každého, kdož v ona kouzelná místa vkročí. Nadšený vyznavač přírodních krás najde v nich pro své lačné oči pastvu nevyčerpatelnou. Les uchystá mu v každé roční době mnohá překvapení, ať už jsou to rozmanité tóny šťavnaté jarní zeleně, hýřivá krása vrcholného léta, teskná melancholie zlátnoucího podzimu či tichý majestát zimní pohádky.
Navštivme jedno ze zapomínaných lesních zákoutí. Od vsi dáme se cestou, která jde po hrázi mezi Novým a Prostředním rybníkem a po ní pustíme se k lesu. Před námi vine se bílá stuha široké lesní cesty. Zpočátku kráčíme nízkým lesem , ale zakrátko octneme se mezi statnými vysokými stromy až staneme na malé pasece na níž stojí dřevěná chaloupka, které lid obecně říká „Bouda“. Odtud zamíříme přímou cestou dále. Před námi mezi stromy červenají se ramena osamělého kříže a za několik okamžiků docházíme k místu, kterému lid odedávna říká „ U mlýnského kamene “. Hluboká hraniční rýha vás poučuje, že jsme na hranici mezi lesem litomyšlským a novohradským.

Poslyšte co vypravuje pověst o vzniku jména „U mlýnského kamene “

Na místech, kde nyní stojí kříž skácel kdysi budislavský mlynář velkou hraniční jedli. Již se chystal k tomu jak by zcizené dřevo rychle a nepozorovaně dopravil domů, když byl neočekávaně překvapen hajným. Za tak smělý lesní pych stihl ho neobyčejný v soudní historii neobvyklý trest. Na místo, kde svůj odvážný čin spáchal , musil ze svého mlýna donésti půl
mlýnského kamene . Vykonání uloženého trestu nebylo pro silného mlynáře nikterak snadné uvážíme-li, že jeho mlýn stával v údolí „Kalibánce“. Jak dlouho trvala mlynářova svízelná cesta pověst neříká, jen tolik se vypravuje, že když mlynář donesl břímě na určené místo, klesl vysílením a skonal. Tak zaplatil svoje provinění pokutou nejtěžší, vlastním životem.
Snad pro výstrahu ostatním, snad pro památku budoucím, kámen tu ponechán a místo tragického skonu mlynářova označeno prostým dřevěným křížem. Uplynulo mnoho let a lid na „Mlýnský kámen“ pomalu zapomínal, jen babičky v době dlouhých zimních večerů vypravovaly svým malým posluchačům o nešťastném mlynáři.
Aby nemilosrdný zub času nezničil němého svědka dávných dob byla půlka původního mlýnského kamene, nesoucí letopočet 1749, v roce 1880 obezděna a navrch položen napodobený mlýnský kámen, do něhož zasazen nový kříž.

Upřesnění míst, kde turisté místo s mlýnským kamenem naleznou. V obci se dáte cestou mezi Širůčkem a Prostředním rybníkem směrem k lesu (rekreační středisko TOS) . Budete pokračovat cestou lesem na horu do kopce až minete místo kde se vlevo nachází tzv. bouda, dojdete ke křižovatce, tam se dáte vpravo a asi po km přijdete ke kříži opatřeným mlýnským kamenem – vlevo od cesty.

Datum vložení: 25. 7. 2012 9:36
Datum poslední aktualizace: 25. 7. 2012 9:36