Období I sv. války

• První světová válka začala 23. července 1914. Dne 25. 7. 1914 Rakousko vyhlásilo částečnou mobilizaci svých vojsk. 26. 7. se už vědělo o mobilizaci i v Budislaví. Kolem druhé hodiny odpolední přivezl úředník c.k. okresního hejtmanství mobilizační vyhlášky a ihned byly vyvěšeny zdejším obecním strážníkem. Hned druhý den museli narukovat muži od 21 do 39 let. V lednu 1916 odešli na vojnu odvedení muži ve věku 43 - 50. let. V únoru t.r. byl zaveden lístkový systém tzv. "enky". Protože v Budislavi nebyl pekař, dostávalo se na lístky místo 1,40 kg chleba 1 kg mouky na jednu osobu. Lístky se vydávaly na obecním úřadě.
  • V době války byly také snímány zvony z kostelů a malých vesnických kapliček. V neděli 7. dubna 1918 se dostavili na budislavský obecní úřad dva. vojáci, kteří přišli sejmout zvonek z místní zvoničky. Občané se velmi smutně se zvonkem loučili. Vojáci zvonek sňali, srdce uřízli, a uložili ho do krámku Emilie Hejmanové 'dozadu za pult. Ta ho však vzala a postavila jej ke dveřím, aby každý, kdo do krámku vstoupí, ho ještě naposledy uviděl. 16. dubna se však zvonek ztratil, což bylo předem připraveno. Z krámku ho vzal a zakopal v lese Jan Kulhavý. Zvonek byl opět pověšen v den státního převratu.
  • Epidemických nemocí, jež byly za války časté, byla Budislav celkem ušetřena. Jenom na podzim roku 1913 se zde vyskytovala španělská chřipka, spojená v mnohých případech se zápalem plic. Na tuto chřipku zemřelo okolo 5 lidí. Mnohem více bylo těch, kteří padli na bojištích, ať už na rakouské frontě nebo v legiích. Celkem to bylo 16 úředně zjištěných mrtvých vojínů a 6 nezvěstných, tedy dohromady 22 občanů.
  • 28. října 1918 byla v Praze vyhlášena samostatná Československá republika. O naší získané samostatnosti se lidé v Budislavi bezpečně dozvěděli až 29. 10. z telegramu, který přinesl v 10 hodin dopoledne na obecní úřad zvláštní posel z Proseče. Toho dne se zde začaly bouřlivé oslavy, při kterých zněly národní hymny a jiné vlastenecké písně. V zápětí byly na jaře 1919 vysázeny dvě lípy svobody, které nesly jména Masaryk a Wilson.
  • 11. listopadu 1913 podepsala německá delegace akt příměří - Gompiegneské příměří, čímž definitivně končila válka úplnou porážkou Německa.