KOSTEL

• Myšlenka postavit kostel vznikla v roce 1992 v Hostinci Na skalách, kde se rozhodl budoucí investor pan Jaroslav Vomáčka postavit v obci něco nezapomenutelného.
  • V roce 1994 předala obec pozemek vybraný architektou Janou Vohrolíkovou investorovi – Jaroslav Vomáčka za jednu korunu. Dozor a záštitu nad stavbou kostela převzala architektka Jana Vohralíková. Kostel stojí na místě bývalého pískovcového lomu. Má půdorys lidského srdce, střecha je ve tvaru lipového listu, zvon je pevný s pohyblivým srdcem, odbíjení času je řízeno ze Štrasburku.
  • Kostel byl stavěn dle původního projektu na kostel, jenž stojí na Slovensku v Liptovském Hrádku , s tímrozdílem, že náš kostel má jednoduchý kříž na Slovensku dvojitý
  • V roce 1994 při sjezdu rodáků byl posvěcen základní kámen, který je zabudován do zdi kostela vpravo od vchodových dveří.
  • Tentýž rok byla zahájena stavba, investor pan Jaroslav Vomáčka financoval celou hrubou stavbu, pak se však dostal do finančních problémů a v roce 2001 daroval nedokončenou stavbu obci Budislav, která za pomoci finanční podpory Pardubického kraje, města Litomyšl a dalších dárců stavbu dokončila.
  • Zvon, který obsahuje nápis ……… největší z nich je láska ……….. byl financován z veřejné sbírky konané v obci. Posvěcen a zavěšen byl v květnu roku 2004, tento rok byl kostel zkolaudován a slavnostně vysvěcen při sjezdu rodáku v srpnu 2004. Kotel vysvětil nyní Pražský arcibiskup Dominik Duka. Kostel je Ekumenický a není zasvěcen žádnému svatému, proto má neutrální jméno KOSTEL BOŽÍ LÁSKY.
  • Křížová cesta financovaná z dotací Pardubického kraje a Města Litomyšl pochází z dílny keramika sochaře Jiřího Dudychy.
  • Kamenný oltář je vyhotoven na zakázku z opuky a jeho autorem je Petr Váňa z Karlíka, tělo Kristovo pochází z galerie Z RUKY a autorkou je Stanislava Macháčková, obě tato díla byla financována z finančního daru advokáta MGr. Michala Hanzalíka a architekty Jany Vohralíkové.
  • Madona, kováné mříže a ambot je dílem Litomyšlského uměleckého kováře pana Karla Píši.
  • Stavba kostela se tak stala součástí veškerého dění, mimo církevních záležitostí je též využíván jako obřadní síň(svatby, vítání občánků, smuteční rozloučení) , pro svoji akustiku je často využíván jako koncertní síň.
Datum vložení: 13. 7. 2012 9:31
Datum poslední aktualizace: 25. 9. 2020 10:16