Dne 19. března 1919 byla v Budislavi založena "Tělocvičná jednota sokol". Na začátku měla 66 členů, ke konci roku již 104 členy. 28. října na počest 10. výročí československé samostatnosti sehrál Sokol v sále hostince Krčmy divadelní hru "Lešetínský kovář" za spoluúčinkování místního hudebního kroužku.
Na jaře roku 1935 byl postaven obecní domek pro chudé u horního rybníka v Chalupách, a to o dvou místnostech větších a jedné menší. Ještě téhož roku 20. října, zanikl poslední mlýn v Budislavi. Tento mlýn vyhořel spolu s pilou, ale ta byla později obnovena.
Na jaře roku 1936 se utvořilo v Budislavi družstvo pro zřízení elektrizace. Příštího roku byla v části Budislavi zavedena elektřina.
V neděli 12. září 1937 byla odhalena při menší slavnosti pamětní deska Terezy Novákové, spisovatelky zdejšího kraje a okolí, která byla zasazena do zdi zdejší myslivny, na památku pobytu spisovatelky v tomto domě.
V sobotu 21. května 1938 přijelo na obecní úřad vojenské auto, z něhož vystoupil úředník s výzvou k nastoupení vojenské služby do šesti hodin. Vojenskou službu nastoupilo devět zdejších občanů, tito záložníci byli propuštěni už 15. června 1938. Teto výzva byla učiněna jako opatření na zajištění hranic proti Německu.
V červenci t.r. se začala stavět nová hasičská zbrojnice poblíž hostince "Na skalách". Na její stavbě se podíleli převážně zdejší občané a počátkem srpna byla pokryta sušárna hadic eternitem.
1. srpna 1938 byla v hostinci u Netolických uvedena do provozu poštovna. Tehdy byly k Budislavi přiděleny Kamenné Sedliště.
2. září se, jako obvykle, sešli obyvatelé vsi v hostinci u Líbalů "Na skalách"k poslouchání rozhlasu. Okamžitě se tedy dozvěděli, že byla vyhlášena částečná mobilizace, a to u mužů do 40 let.
Od 15. října 1938 byla v Budislavi četnická stanice. Byli zde 3 četníci včetně vrchního a 3. prosince byl v obci ustaven prozatímní šestičlenný výbor Národní jednoty z bývalých politických stran. Rok 1939 byl pokračováním politické nejistoty a neklidu. 14. ledna byla provedena sbírka "Národní pomoci" pro uprchlíky. Celková hodnota sbírky byla 1 180 Kčs a byla hned odeslána Výboru národní pomoci do Prahy.
Na základě jednání v Mnichově se 15. 3. 1939 na rozkaz vůdce a říšského kancléře Adolfa Hitlera od 6. hodiny ranní začalo říšskoněmecké vojsko obsazovat země Svatováclavské koruny. Díky rozhlasu to v obci věděl každý hned ráno. Téhož dne, po příjezdu Hitlera do Prahy, byl vydán výnos, kterým se zřizoval dnem 16. března PROTEKTORÁT UND MÄHREN -Protektorát Čechy a Morava.
Dnem 15. 3. t.r. také otevírá Okresní péče o mládež poradnu v Budislavi. Ta byla prozatím umístěna v místnostech hostince Krčma. V Červnu 1939 byla Budislav uznána letoviskem.
V této době se začínají mezi platidly objevovat i říšské marky a feniky. Přepočítáno platilo 1 marka = 10 Kčs.